Meglepő haszna van a mélytengeri hajóroncsoknak
A hajóroncsok meglepő menedéket jelentenek a tengeri élet számára azokon a területeken, ahol nagy a halászat, fedezték fel a tudósok.
Brit tudósok egy csoportja öt hajóroncsot tanulmányozott az angliai Berwickshire partjainál, amelyekről úgy gondolják, hogy a 18. és 19. században süllyedtek el. Ezek közül három a vonóhálós halászhajók számára nyitott területeken, kettő pedig védett területeken volt. Eredményeiket a Marine Ecology folyóiratban tették közzé, írja a Newsweek.
A tudósok felfedezték, hogy a tengeri élővilág, beleértve a halakat és korallokat, 240 százalékkal nagyobb volt azokon a roncshelyeken, ahol gyakoriak voltak a vonóhálós halászhajók. Azt is megállapították, hogy a tengerfenéken a roncsok 50 méteres körzetében a tengeri élet sűrűsége 340 százalékkal nagyobb, mint a halászat által ellenőrzött területeken. A tengeri élet bőségesebb volt a vonóhálós hajók elől elzárt területeken, mint a hajóroncsokon.
A tanulmány szerint hajóroncsok széles körben megtalálhatók az Egyesült Királyság vizein, és közülük rengeteg még feltáratlan. A tanulmány szerint ezek több mint száz éve léteznek, és “az ökológiai potenciál alapvonalát kínálják, ha a vonóhálós nyomást csökkentik vagy megszüntetik”.
Hajóroncsok a tengeri élővilágért
“A tengerfenéken vontatott halászfelszerelések ipari használata az 1800-as évek óta mindennapos, és jelentősen megváltoztatta a tengeri közösségeket és az ökoszisztéma szolgáltatásokat”, mondta Jenny Hickman, a Plymouthi Egyetem tengeri ökológusa és a tanulmány társszerzője. az eredményeket részletező sajtóközlemény.
A jogi védelmen kívül csak a vonóhálós hajók számára hozzáférhetetlen területek vannak védve, ezért a hajóroncsok ritkán vannak kitéve ezeknek a hajóknak. Mivel sok több mint 100 éve ott van, ökológiai potenciált kínálnak, ha csökkentik vagy megszüntetik a vonóhálós nyomást.
A hajóroncsok körüli tengeri élőlények szintje néha vonzza a halászokat. Az alacsonyan fekvő roncsok azonban rendszerint veszélyt jelentenek a hálókra, amelyek belegabalyodhatnak, így általában ritka, hogy a halakat találják meg velük.
A veszélyeztetett fajok, mint például a nagyméretű, szűrögető szervezetek szinte teljesen hiányoztak azokról a területekről, ahol vonóhálós halászhajók működtek. De ezek adták a halászhajók elől elzárt területeken a hajóroncsokon található vadon élő állatok teljes mennyiségének 28 százalékát.
Az már korábban is ismert volt, hogy a halak hajóroncsok és mesterséges építmények körül gyülekeznek. Ám ez az első olyan tanulmány, amely elemzi a jelentőségüket az erős halászatnak kitett területeken.
“Régóta úgy gondolták, hogy a hajóroncsok fontos szerepet játszhatnak a tengeri fajok számára hasznosítható menedékhely kialakításában. Nagyszerű látni, hogy ez ebben a tanulmányban is bebizonyosodott”, mondta Joe Richards, a Blue Marine Foundation skót projektmenedzsere.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén